Biologia w szkole
studia podyplomowe
3 semestry | niestacjonarne
O KIERUNKU
Studia podyplomowe „Biologia w szkole”, kierowane są do nauczycieli, którzy chcą uzyskać kwalifikacje zawodowe do nauczania biologii w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Celem studiów jest przekazanie aktualnej wiedzy z zakresu biologii. Szczególną uwagę zwraca się na zagadnienia dotyczące różnorodności świata żywego oraz zrozumienia podstawowych procesów życiowych organizmów. Absolwent studiów podyplomowych uzyskuje wiedzę dotyczącą realizacji treści kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz przygotowanie dydaktyczne do nauczania biologii. Nabytą wiedzę potrafi wykorzystać w działaniu praktycznym np. prowadzenie doświadczeń i badań, dobór metod i form pracy, stosować indywidualizację nauczania, opracować narzędzia do oceny postępów ucznia.
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych „Biologia w szkole”, jest uzyskanie zaliczeń w tym zaliczenia z praktyki realizowanej w szkole podstawowej i ponadpodstawowej (90 h) oraz zdanie egzaminu dyplomowego.
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019 poz. 1450, ze zm.).
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
III moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin (w szkole podstawowej i ponadpodstawowej)