Edukacja zdrowotna
studia podyplomowe
3 semestry | niestacjonarne
O KIERUNKU
Studia podyplomowe „Edukacja zdrowotna” adresowane są przede wszystkim do nauczycieli, chcących uzyskać kwalifikacje do prowadzenia zajęć z przedmiotu „Edukacja zdrowotna” w szkole podstawowej oraz szkole ponadpodstawowej. Ponadto studia skierowane są do pracowników instytucji zajmujących się edukacją zdrowotną i promocją zdrowia, pracowników organizacji pozarządowych. Celem studiów jest zdobycie wiedzy z zakresu problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa, profilaktyki, ochrony zdrowia psychicznego, odżywiania, edukacji seksualnej, problematyki uzależnień. Absolwenci studiów są przygotowywani do rozpoznawania źródeł czynników zagrażających zdrowiu i życiu człowieka, do realizacji programów w zakresie edukacji zdrowotnej zarówno w szkole podstawowej jak i szkole ponadpodstawowej.
Studia mają charakter kwalifikacyjny, a program uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019 poz. 1450, ze zm.). Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych w wymiarze 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
Warunkiem uzyskania kwalifikacji do nauczania kolejnego przedmiotu lub prowadzenia zajęć jest posiadanie przez kandydata dyplomu ukończenia studiów jednolitych magisterskich lub studiów I i II stopnia (łącznie) oraz posiadanie kwalifikacji pedagogicznych.
PROGRAM
1. i postawy
2. Zdrowie fizyczne
3. Pedagogika zdrowia
4. Aktywność fizyczna
5. Odżywianie
6. Zdrowie psychiczne
7. Zdrowie społeczne
8. Dojrzewanie
9. Zdrowie seksualne
10. Zdrowie środowiskowe
11. Internet i profilaktyka uzależnień
12. Edukacja zdrowotna dzieci i młodzieży
13. Edukacja zdrowotna dorosłych
14. Metodyka edukacji zdrowotnej
15. Praktyka zawodowa – 90 godzin